Stuart Hall’un Kaybının Beşinci Yılında Bir Anma

Stuart Hall’un ölümünün üzerinden beş yıl geçmiş. Bu kısa notu da beş yıl önce tutmuşum. Keşke hayatta olsalardı diye düşünüyorum, Thompson, Hall ve Williams, bir de CLR James, sanki muhabbetine doyum olmayacak bir dörtlü.

Bilgisayarımın kırkıncı defa taşınmış evrak dehlizinde şu makaleyi arıyordum, o kadar da eminim, derslerde okutmuşum, çok bahsetmişim, hep yahu bu üç isim başka bir daha ne zaman bir araya gelir diye de düşünmüştüm. Ve keşke hâlâ hayatta olsalardı, keşke onlar gibi birileri hâlâ yazmaya devam etseydi diye hayıflanmıştım. 20. yüzyılın bu büyük geleneğine bizi bağlayan son halka da aramızdan yitip gitti.

Hall, gözümde hep çok gençti, yazdıklarında hep kayda gelmez, kabullenmezbir asilik gördüm. Yaşını öğrendiğim vâkit çok şaşırdığımı hatırlıyorum, sonra demiştim, tabii yahu, başka nasıl hem CLR James’i tanıyıp, hem Karayipler’in o direngen Marksist geleneği hakkında bu kadar içeriden yazıp çizebilirdi.

Onun gibi olmak zor, hattâ imkânsız, tek başına bir ırmağın yönünü değiştiren, hiç durmadan üreten, üretirken de basit siyasi polemiklerin peşine düşmeyen bir insandı.

Elimde Raymond Williams, EP Thompson ve Stuart Hall’un birlikte editörü oldukları metin vardı, internete tam kopyasını koymuşlar. 1 Mayıs manifestosu metnin adı, 1967-68’de yazılmış -iki farklı versiyonu var. Tahminimce metin, üçünün elinden çıkmış, ve 70’den fazla Britanyalı aydının imzasıyla 1967’de yayınlanmış. Şöyle bitiyor bu metin:

We want…to connect with what is still strong in Britain: a democratic practice, a determined humanity, an active critical intelligence. We want to connect with these forces in our country, which are our own sources and resources, so that we can co-operate in deep social changes and in new relationships with the rest of the world.

We are looking to the political structure of the rest of the century, rather than to the forms which now embody the past and confuse recognition of the present.

This manifesto is a challenge and it asks for a response. There are thousands who share our intentions and our values, and who can connect with and contribute to our analysis and our future work.

Those who stand in our situation: we invite your active support.

May Day Manifesto, Stuart Hall, Raymond Williams ve E.P. Thompson

Umarım hepsi iyidir buluşur, her nereye gittilerse iyi bir muhabbet orada devam etmektedir, CLR James de bir köşede illa ki Hintli kriketçileri izliyordur. Ama biz burada giderek yoksullaşıyoruz.

http://www.lwbooks.co.uk/ebooks/mayday.pdf

Discover more from Sinan Tankut Gülhan

Blogdaki Gelişmeleri Takip Etmek için abone olabilirsiniz:

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading/Okumaya devam edeyim..